موج‌چهارم

آنچه در سال 2030 می‌سازیم

نویسنده:
تولید در آینده بیشتر شکل سفارشی به خود خواهد گرفت. مثلاً اگر شما بخواهید یک خودرو بخرید، می‌توانید جنس بدنه آن را انتخاب کنید، می‌توانید موتور موردنظر خودتان را داشته باشید، می‌توانید سفارش بدهید که خودروی شما کاملاً بدون راننده یا گاهی اوقات بدون راننده باشد، یا این‌که فقط خودش عملیات پارک را انجام دهد...
مسئله/راه‌حل
روند ساخت و تولید در آینده چگونه شکل خواهد گرفت؟


تولید در آینده بیشتر شکل سفارشی به خود خواهد گرفت. مثلاً اگر شما بخواهید یک خودرو بخرید، می‌توانید جنس بدنه آن را انتخاب کنید، می‌توانید موتور موردنظر خودتان را داشته باشید، می‌توانید سفارش بدهید که خودروی شما کاملاً بدون راننده یا گاهی اوقات بدون راننده باشد، یا این‌که فقط خودش عملیات پارک را انجام دهد. به‌این‌ترتیب، طیف وسیعی از سفارشی‌سازی وجود دارد که حتی ممکن است به تولید انبوه نیز برسد.

با تحولات انقلاب چهارم صنعتی، ساخت‌وساز و سیستم تولید متحول می‌شوند. ویژگی این انقلاب، ترکیبی از تکنولوژی‌هاست که مرز بین حوزه‌های فیزیکی، دیجیتالی و بیولوژیک را از بین می‌برد.
دکتر «سوبرا سوره» (Dr Subra Suresh)، مدیر دانشگاه «Carnegie Mellon» و رئیس شورای «آینده‌ی ساخت در جهان و سیستم‌های تولید» آینده‌ای را می‌بیند که در آن بیماران از راه دور توسط پزشکان معاینه می‌شوند و هرکس با هواپیمای خودش به این‌سو و آن‌سو می‌رود. او می‌گوید در این دوره از تحولات تکنولوژیک، سیاست باید همگام با این تغییرات به پیش برود تا دچار نتایج ناخواسته و غیرمنتظره‌ی آن نشود. در ادامه مشروح مصاحبه‌ی او با سایت مجمع جهانی اقتصاد آمده است.
  • ‌در ابتدا، می‌توانید نقش حیاتی ساخت‌وساز و سیستم تولید را تشریح کنید و بگویید چرا این‌قدر روند ساخت‌وساز در آینده مهم است؟
در ژانویه 2016، در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس، موضوع انقلاب چهارم صنعتی مطرح شد. ویژگی‌های متمایزکننده‌ی انقلاب چهارم صنعتی، همگرایی منحصربه‌فرد فیزیکی و بیولوژیکی است؛ بنابراین، ما زمینه‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، روباتیک، محاسبات و تکنولوژی همراه را خواهیم داشت؛ به‌این‌ترتیب روند تولید و ساخت‌وساز، در حال تحول است.
مهم است که بدانیم این روند چطور بر اشتغال تأثیر می‌گذارد، چطور اختلاف طبقاتی را از بین می‌برد و چطور بخش‌های کوچک‌تر اقتصادی را درگیر می‌کند. هر زمان که از تکنولوژی آگاهانه، استفاده می‌کنیم، نتایج آن ناآگاهانه است. اگر ما اکنون به روبات‌ها و هوش مصنوعی تکیه می‌کنیم، آیا این امکان هم وجود دارد که کنترل کردن را به ماشین‌ها بسپاریم؟ آیا ما خواهیم توانست به‌موقع واکنش نشان دهیم و آیا نتایج ناخواسته آن بیشتر از مزایایی نیست که برایش توصیف شده است؟...

منبع: سایت مجمع جهانی اقتصادارسال پیام اشتراک 
 
 Security code