موج‌چهارم

تکنولوژی اتوماسیون چه بر سر مشاغل می‌آورد؟

نویسنده: ترویر نات Trevir Nath
ماشینی شدن تابه‌حال، افزایش بهره‌وری یقه‌‌آبی‌ها و کارهای دستی را با خود به دنبال داشته است...
مسئله/راه‌حل
ظهور و بروز تکنولوژی‌های جدید چگونه کسب‌وکارها را متحول خواهد ساخت؟


ماشینی شدن تابه‌حال، افزایش بهره‌وری یقه‌‌آبی‌ها و کارهای دستی را با خود به دنبال داشته است. تکنولوژی از ماشین بخار تا اینترنت، نه‌تنها زندگی ما را بهبود بخشیده است بلکه مدل‌های جدیدی برای کسب‌وکار و در نتیجه مسیرهای جدیدی برای رشد اقتصادی نیز ایجاد کرده است. تکنولوژی باعث افزایش بهره‌وری نیروی کار و درعین‌حال جابه‌جایی مشاغل می‌شود و تقاضا برای مشاغل فنی نظیر نرم‌‌‌افزارنویسی و مهندسی کامپیوتر بیشتر خواهد شد. در نهایت تکنولوژی باعث می‌شود که کارهای اقتصادی ما دارای بهره‌وری بالاتر و فعالیت‌ اجتماعی‌مان مفیدتر باشد.

اصلی‌ترین پیشرفت تکنولوژی، گذار از دوران کارهای یدی به ماشینی شدن است. در شرایطی که طی پنج سال اخیر، ماشینی شدن شعار اصلی صنایع بوده است، باید خاطرنشان ساخت که این مفهوم از سال‌های ابتدایی قرن نوزدهم و به کار افتادن ماشین بخار، وارد واژگان دنیای اقتصاد شد. بااین‌حال، در دوران جدید دو واژه‌ی اتوماسیون و هوش مصنوعی باعث بروز ترس در جامعه شده‌اند، جامعه‌ای که در آن کامپیوترها می‌توانند هم شغل یقه‌آبی‌ها را بگیرند و هم شغل یقه‌سفیدها. علی‌رغم آنچه ممکن است به نظر برسد، تکنولوژی جایگزین کارگرها نشده است اما بهره‌وری را بهبود بخشیده است و نیز زمانی را که کارگران برای انجام وظایفشان صرف می‌کنند، مفیدتر کرده است. در طول تاریخ، به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید مشاغلی را به وجود آورده است، بهره‌وری را افزایش داده است، درآمد را رشد داده است و تقاضا را نیز برای مهارت نیروی کار، تشدید کرده است.

  سه موج اتوماسیون
پیشرفت‌ در تکنولوژی، وظایف تکراری انسان را به ماشین‌ها سپرده است تا آن‌ها با سرعت بالا این کارها را انجام دهند. بشر از سه قرن پیش تا به امروز شاهد سه موج اتوماسیون، از ورود ماشین‌آلات تا ظهور هوش مصنوعی بوده است. در قرن نوزدهم میلادی، مراحل ابتدایی اتوماسیون از طریق تجهیزات صنعتی، جایگزین مشاغل آلوده و خطرناک شد. اتوماسیون با به‌کارگیری ابزارهایی نظیر ماشین پنبه‌پاک‌کنی و ماشین بخار، انقلاب صنعتی را در آمریکا آشکار ساخت؛ روندی که انسان را از انجام کارهای طاقت‌فرسا رها می‌کرد...

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code