اقتصاد كلان

راه‌حل‌های کلینیکی کسب‌وکارهای ایرانی

نویسنده: محمدحسین ادیب/پژوهشگر ریسک
در اقتصاد جهانی دوران رونق و رکود در پی هم می‌آیند. فعال اقتصادی موفق در ایران کسی است که در اوج دوران رونق در اقتصاد جهانی که معمولاً با افزایش قیمت نفت همراه می‌شود برای دوران رکود برنامه مشخص و عملیاتی داشته باشد...
مسئله/راه‌حل
چگونه در دوران رونق و رکود، کسب‌وکارها را در سوددهی مناسب نگه داریم؟


در اقتصاد جهانی دوران رونق و رکود در پی هم می‌آیند. فعال اقتصادی موفق در ایران کسی است که در اوج دوران رونق در اقتصاد جهانی که معمولاً با افزایش قیمت نفت همراه می‌شود برای دوران رکود برنامه مشخص و عملیاتی داشته باشد. فعال اقتصادی‌ای که در اوج دوران رونق نفتی، این دوران را دائمی ارزیابی می‌کند و بر بنیاد دائمی بودن رونق، برنامه‌ریزی میان‌مدت می‌کند با ورود اقتصاد جهانی به فاز رکود، دچار بحران نقدینگی می‌شود. فعال اقتصادی موفق کسی است که در اوج دوران رونق حداقل 25 درصد دارایی‌اش اموالی باشد که با ورود اقتصاد به فاز رکود به‌شدت افزایش ارزش بیابد و قابلیت نقدشوندگی بالا داشته باشد.

هفت اصل در اقتصاد جهانی
اصل اول: جهانی شدن اقتصاد
  •  اقتصادهای ملی به‌سرعت در حال ادغام در اقتصاد جهانی هستند. تولیدات داخلی که مزیت قیمتی در سطح جهانی ندارند در حال حذف شدن نهایی‌اند و آخرین نفس‌های خود را می‌کشند.
اصل دوم: انقلاب دیجیتال
  •  سه نوع تکنولوژی وجود دارد؛ تکنولوژی موج دوم، تکنولوژی موج سوم و تکنولوژی موج چهارم، هزینه‌ی تولید در تکنولوژی موج سوم 50 درصد کمتر از تکنولوژی موج دوم و هزینه‌ی تولید در تکنولوژی موج چهارم، چهل درصد کمتر از تکنولوژی موج سوم است. 80 درصد تولید جهان با تکنولوژی موج سوم و 20 درصد با تکنولوژی موج چهارم انجام می‌شود. تولیدات با تکنولوژی موج دوم در مواردی که تکنولوژی موج سوم جایگزین آن شده باشد، توجیه اقتصادی ندارد و در مواردی که تولید با تکنولوژی موج چهارم جایگزین تولید با تکنولوژی موج سوم شده باشد، باز هم توجیه اقتصادی ندارد.
اصل سوم: صرفه‌جویی ناشی از مقیاس
  •  تولیداتی که با صرفه‌جویی ناشی از مقیاس توجیه اقتصادی نداشته باشد در حال حذف نهایی است.
اصل چهارم: ورود شوک به اقتصاد
  •   در سال 1998 اقتصاد کره جنوبی سقوط کرد؛ با سقوط اقتصاد کره جنوبی، ارزش بورس کره به یک‌پنجم سابق سقوط کرد و ارزش پول ملی کره جنوبی هم نصف شد، بنابراین با لحاظ این دو مؤلفه، ارزش سهام به یک‌دهم سابق سقوط کرد. در این مرحله سه کمپانی آمریکایی با تشکیل یک کنسرسیوم، سهام کره جنوبی را به یک‌دهم سابق خریدند و با دادن وام به این شرکت‌های ورشکسته، مجدداً اقتصاد کره را احیا کردند و سهام را به قیمت سابق به‌مرور فروختند و کره را ترک کردند. کره‌ای کردن اقتصاد کشورها یا تکرار تجربه‌ی کره بارها اتفاق افتاده است. راهبرد ترامپ کره‌ای کردن اقتصاد بعضی از کشورها در شرق آسیا، اروپا و آمریکای لاتین طی 10 سال آینده است...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code